De antagna till Skribentskolan 2020 är …

Antagningskommittén har sammanträtt, överlagt och argumenterat samt till slut lyckats enas kring vilka tio som antas till årets upplaga av Skribentskolan. Det var ingen lätt uppgift. Om möjligt var kvoten riktigt duktiga sökande ännu högre i år än tidigare.

Kursledningen vill rikta ett innerligt tack till alla som har sökt och uppmana er att söka igen. Många som blir antagna har sökt en eller flera gånger tidigare. Gilla gärna vår Facebooksida för att vara säker på att inte missa när ansökningen till nästa års Skribentskola drar igång.

Därtill säger vi grattis till de antagna och ser fram emot att ses på kursen. Det kommer att bli ett riktigt bra år!

Följande pseudonymer har blivit antagna:

Jane Austen
Karl Karlsson
Kurt Petterson
Kattifnatten
Hoppet finns
Problematisk manlighet
Von oben
Hälge
Statsvetaren
Åke från Åstol

De antagna har även kontaktats via epost.